Josef a Laetitia Dytrychovi založili zvonařskou dílnu v Brodku u Přerova v roce 1950 .
Řemeslně i umělecky neobvykle náročné zvonařské řemeslo dokázali zvládnout a dovést na zcela mimořádnou úroveň pouze vlastním úsilím a studiem. Když po patnácti letech tvůrčí práce zakladatel firmy Josef Dytrych náhle zemřel, paní Laetitia v manželově započatém díle pokračovala odvážně sama .
Brodecká dílna poskytla kostelům v naší zemi stovky umělecky ztvárněných zvonů , které v nich chyběly po válečných rekvizicích .
V osmdesátých letech minulého století převzala rodinnou firmu pokračovatelka rodu Marie Tomášková – Dytrychová. Vybudování nových dílenských prostor tehdy předznamenalo řadu dalších významných úspěchů. Roční produkce činila v této době zhruba 1500 zvonů všech velikostí .
Zvonařství Dytrychových, dnes již vedené představitelkou třetí rodinné generace, paní Leticií Vránovou – Dytrychovou, oslavilo 1. května roku 2020 již své 70.výročí od svého založení .
Zvonařství je jedno z nejstarších kovoliteckých řemesel.
Musí v sobě skloubit mnoho různých oborů, které jsou nutné k výrobě zvonů. Patří mezi ně slévárenství, matematika, fyzika - nauka o materiálech a hudební teorie. Každý zvonař musí být zručný slévač, modelář, cizelér a výtvarník. Empiricky získané zkušenosti při výpočtu a konstrukci zvonového žebra dávají možnost odlití zvonů znějících v požadovaných tónech. Základním pracovním postupem přitom zůstává poctivá rukodělná práce.Moderní technika usnadňuje pouze manipulaci s modely a odlitými zvony.
Zvony z dílny rodiny Dytrychových zvoní po celém světě . V japonské Hirošimě, americkém Texasu, ruském Jakutsku, jihoafrickém Kapském městě, Vietnamu, kanadském Vancouveru, ale také v Austrálii, Itálii, Polsku, Rakousku, Německu a jiných evropských státech .Většina produkce ovšem stále nachází odbytiště v České republice a na Slovensku .
K uskutečněným úkolům, kterých si firma nejvíce cení, patří například zvon, zhotovený jako dar papeži Janu Pavlu II. při jeho první návštěvě u nás anebo projekt ,, Zvony smíření a tolerance“, tvořený sedmi zvony pro katedrálu svatého Martina v Bratislavě.
Největší zvony:
Bardějov – Chrám sv. Egídia 2100 kg a 4300 kg; Varnsdorf – 2500 kg; Košice – 6200 kg zvon Urban vyrobený ve spolupráci s VSŽ Košice; Plaňany - 2000 kg zvon D1 - přesná kopie puklého zvonu; Bratislava - Katedrála Sv. Martina – (7 zvonů) nejv. 2200 kg, Cis 1850kg, 620kg, 340kg, 290 kg; Praha -Týnský chrám, 3 zvony nejv. 2500 kg, 500 kg, 340 kg; Nová Říše na Moravě, zvonový soubor (4 zvony) nejv. 2000 kg, 850 kg; Olomouc Chrám sv. Michala – 4 zvony (2800kg, 1900 kg, 850kg, 620kg); Nitra - Hrad Katedrála sv. Emeráma - zvon 2300 kg, Čistá u Litomyšle zvon atd..
Svědectvím o dokonalosti čistoty tónů jsou dva zvony ulité jako hudební nástroje pro orchestr Vídeňské filharmonie, pro skladbu Hector Berlioz - Fantastická symfonie.
V místě sídla firmy, v Brodku u Přerova, zvoní zvonkohra s 22 zvony, dále v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Brně, Bratislavě, Frankfurtu nad Mohanem a mnoha dalších městech.
Harmonický souzvuk brodeckých zvonkoher uslyšíte také v Košicích 22 zvonů, Paláci kultury v Praze 7 zvonů, v Brně 16 zvonů, Vranově u Brna 12 zvonů, ve Francové Lhotě 8 zvonů, v Dolním Dvoře u Vrchlabí 11 zvonů, v Sazovicích u Otrokovic, ve Svitu v Tatrách, kde kromě zvonkohry o 15 zvonech jsou umístěny také 4 zvony kostelní a jiné.
Aktivity zvonařské dílny zasahují i do restaurátorských prací, úzce spolupracuje s řadou muzeí. Výrobky technického charakteru a umělecké předměty jsou distribuovány do všech zemí světa. Specializuje se na malé série specifických výrobků z málo známých a dříve používaných slitin : ( dveřní kování, kliky dveří a oken — pražský hrad, koncovky a figury zábradlí — USA reprezentační vila , kopie anglického lva — švýcarský zákazník) a jiné.
METAL - Ostrava, FONDEX - Brno, celosvětový slévárenský kongres v Praze, Intermetal - Košice. V západní Evropě vystavovala ve Francii, belgickém Bruselu, Švédsku, švýcarském Lucernu, německém Düsseldorfu, ukrajinském Ivanofrankovsku, Polském Opole, německém Mnichově, Augsburgu, rakouské Vídni atd. Aktivity brodecké dílny zahrnují i restaurátorské práce a úzkou spolupráci s celou řadou muzeí .
Reprezentativní vzorek produkce firmy lze shlédnout v Přerovském muzeu J. A.Komenského, kde je umístěna stálá výstava zvonů rodiny Dytrychových .Samozřejmostí se stala i pravidelná účast na výstavních akcích doma i v zahraničí.
Expozice dílny z Brodku u Přerova byla k vidění ve všech evropských zemích, ale také například v Bruselu – Belgie 2003, Švédsku 2004, Kanadě 2006, nebo v japonském Aichi na výstavě EXPO 2005.
Zvonařství Dytrychových se pravidelně objevuje i v médiích. Zprávy o její práci přinášejí rozhlas, televize i tisk.
Tato práce se pochopitelně dočkala i řady ocenění. Osobního papežského, uděleného Marii Dytrychové papežem Janem Pavlem II., ale i oceněními, udělovanými společnostmi Rotary International, Česká slévárenská. V roce 2014 bylo uděleno paní Leticii V.Dytrychové Státní vyznamenání v oblasti hospodářské.
Jejich zvony dnes znějí nejen v sakrálních stavbách, ale i v civilních objektech, jakými jsou soukromá sídla, významné budovy, úřady, hotely, kluby, hasičské zbrojnice anebo školy.
Těžištěm práce zůstává výroba zvonů všech velikostí, zvonových souborů a zvonkoher, včetně kompletní dodávky technického a elektronického vybavení, dopravy a instalace a samozřejmého servisu.
Nedílnou součástí produkce se ale stala i druhotná technologie PŘESNÉHO LITÍ. Touto metodou firma zhotovuje miniatury významných zvonů, budov a dalších předmětů k nejrůznějším příležitostem.
Všechny výrobky jsou výtvarnými originály.
Bohatost výzdoby, velikost a ladění zvonů jsou předmětem individuálního přání zákazníka.